Žymiausi pasaulio vertimai

Šiandien mums yra įprasta skaityti užsienio autorių knygų vertimus: leidyklos kone kasdien pristato naujus išleistus kūrinius, tačiau ne visi jų yra pakankamai reikšmingi. Kiekvienas mūsų sutiks, kad klasika yra nemirštanti, todėl pravartu pasidomėti, kokie grožinės literatūros vertimai yra laikomi pačiais reikšmingiausiais.

Vergilijus

Vergilijus – žymiausias romėnų rašytojas, kurį išgarsino epas „Eneida“. Šiame epe pasakojama apie Trojos karo karžygį Enėją ir jo kelionę į Italiją bei Romos valstybės įkūrimą. Įdomu tai, kad Vergilijus rašė neskubėdamas – kasdien vos po tris eilutes.

Homeras

Nors Homeras laikomas visų laikų didžiausiu rašytoju, tačiau apie jį žinoma nedaug. Manoma, kad Homeras buvo aklas, todėl jo pasakojamas istorijas užrašydavo kiti raštingi žmonės. Homero kūriniai „Iliada“ ir „Odisėja“ į lietuvių kalbą buvo išversti XX amžiaus pirmojoje pusėje.

Viktoras Hugo

Viktoras Hugo – vienas žymiausių prancūzų prozos autorių, kurio garsiausiais kūriniais laikomi „Paryžiaus katedra“  ir „Vargdieniai“. Tai – didelės apimties dramatiški kūriniai, kurių vertimai buvo atlikti į daugybę pasaulio kalbų.

Migelis de Servantesas Savedra

Šio autoriaus sukurtas personažas Don Kichotas turbūt kiekvienam mūsų yra puikiai pažįstamas. „Don Kichotas“ – pirmasis reikšmingas grožinės literatūros kūrinys, kuriame parodoma, kad romanai žadina netikras iliuzijas.

Johanas Volfgangas fon Gėtė

Turbūt nei kiek nesuklysime, jei pasakysime, kad Gėtės kūriniai vokiečių literatūroje yra vieni reikšmingiausių. Gėtė parašė keturis romanus, daugybę eilėraščių ir mokslinių esė, tačiau žymiausiais jo kūriniais yra laikomi „Faustas“ bei „Jaunojo Verterio kančios“ (būtent šie literatūriniai šedevrai verčiami gausiausiai).

Dantė

Dantės „Dieviškoji komedija“ – žymiausias šio autoriaus kūrinys. To meto Italijos regionai turėjo skirtingus dialektus, kurie tarpusavyje labai skyrėsi. Po šio autoriaus kūrinio pasirodymo Toskanos regiono, kuriame gimė literatūros klasikas, dialektas tapo visų italų bendruomenės standartu.

Viljamas Šekspyras

Viljamas Šekspyras – tai vienas tų autorių, kurio kūryba verčiama daugiausiai (suskaičiuojami net 4293 vertimai).  Šekspyro eilėraščių rinkiniai išversti į 70 kalbų, o pjesės – į 200 kalbų. Įdomu tai, kad net 60 procentų anglų kalbos posakių atkeliavo iš Biblijos, o pusė tiek – iš Šekspyro kūrybos.